SEEDS n.o. na školách: s fantastickými lektormi, zaujímavo a hravo, interaktívne, vnímajúc všetkými zmyslami

Európa a svet

Naším hlavným cieľom je dať študentom iný pohľad na svet. Inšpirovať ich, vzbudiť zvedavosť o tom, ako to funguje inde, na príklade jednej niekoľko rokov trvajúcej cesty tam a späť medzi Európou a svetom z pohľadu cestovateľky a politologičky. V čom sme iní a v čom rovnakí? Ako sa líši naša kultúra, zvyky, náboženstvo? Ako zapadá Slovensko do kontextu Európy a sveta? Ako súvisia krajiny Afriky, Karibiku a Tichomoria s Európou? A čo môžeme pre tieto a iné rozvojové krajiny môžeme urobiť my, jednotlivci? Čo Európa môže urobiť pre nás a čo my pre ňu?

Čo sa deje s našou planétou?

Tam, kde boli rieky a jazerá je vysušená pôda. Pôda, na ktorej sa pestovalo obilie
a zelenina sa premenilo na piesočnú púšť. Požiare ničia lesy a obydlia. Ľadovce sa topia, záplavy znehodnocujú pôdu, počasie je nestále a nepredvídateľné. Niekde sa bojuje s hladom, inde chýba pitná voda, či útočia mraky komárov a kobyliek. Človek svojou činnosťou prispieva k zvyšovaniu koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére a narušuje rovnováhu prírody. Prezentácia slúži na oboznámenie sa s problematikou globálnych environmentálnych trendov a zaoberá sa najväčšími výzvami, ktorým ľudstvo čelí a slúži na zvýšenie environmentálneho povedomia u detí. Zameriava sa na extrémne javy počasia. Následky majú nepriaznivý vplyv na globálne zdravie. Prehlbuje sa chudoba a nerovnosti, čo vedie k vyostrovaniu konfliktov. Otázkou je: Čo s tým vieme urobiť MY?

India z každého rožka troška

Prednáška je nepriamym pokračovaním prednášky „Európa a svet“ a je zameraná najmä na tradície, zvyky, náboženstvá a pamiatky Indie. Dotkne sa však aj toho ako v Indii fungujú školy, ako sa ľudia po tejto veľkej krajine presúvajú, čo jedia a aké jedinečné tvory nájdete v indických národných parkoch.

Barma alebo Myanmar?

O ktorej z týchto dvoch krajín ste počuli viac? Je to stále tá istá krajina, len ju premenovali. Myanmarsko má hlavné mesto, kde skoro nikto nežije, do niektorých častí krajiny sa bez špeciálneho povolenia nedostanete a v roku 2015 mali po dlhej dobe trochu slobodnejšie voľby ako doteraz. Dôvod prečo bolo o krajine tak málo počuť, je že tam vládne vojenská chunta a na krajinu boli uvalené dlhoročné sankcie. Treba však povedať, že je nádherná, plná zlatých budhistických chrámov, rubínov, smaragdov a ešte čosi navyše.

Juhovýchodná Ázia

Exotika, farebnosť. Krásne pláže, vynikajúce jedlo, tradície a zvyky, ktoré nám sú vzdialené a pritom tak veľmi lákajú. Ako sa žije v Thajsku, ako vyzerajú sladkovodné delfíny v Mekongu, prečo sa volá vojna vo Vietname „Americká“, kto bol Pol Pot a prečo o jeho vláde natočili film slovenskí herci Milan Lasica a Milan Kňažko?

Ukrajina – čo sa deje u nášho východného suseda?

V čase, kedy je populizmus všadeprítomný a ľudí nebaví, to, čo sa deje okolo nich, je cieľom vzbudiť u mladých ľudí záujem o svoje okolie, o veci verejné, o svoju krajinu, ale aj o našich susedov. Dianie na Ukrajine by nás nemalo nechať pokojnými, či chladnými. Prednáška s hosťami – bývalými poradcami na Ukrajine, ale aj bez nich, si kladie za cieľ pokúsiť sa pozrieť na to, aký má konflikt na Ukrajine možné dopady na Slovensko.

Voda – vec nie úplne samozrejmá

Prednáška pre akúkoľvek vekovú kategóriu (prispôsobujeme podľa cieľovej skupiny) o dôležitosti vody, jej význame a možnostiach ako si chrániť naše, žiaľ vyčerpateľné zdroje.

Vojna a mier

Táto prednáška je historickým pohľadom na svet, na chyby, ktoré by sa nemuseli opakovať a na náš individuálny postoj k tomu, čo sa deje okolo nás – môžeme my niečo zmeniť? V tejto téme sa venujeme aj veľmi aktuálnej téme utečencov, konfliktom medzi ľuďmi vo všeobecnosti a ako im predchádzať.

Sloboda a demokracia, alebo zodpovednosť je na nás

Predáška určená pre druhý stupeň a stredné školy. Je o dôležitosti vyjadrovať svoj názor v pravý čas a na pravom mieste, o politike inak ako vidíme v televíznych správach, či ako sa píše v učebniciach, o boji s propagandou. Malo by byť pre nás alarmujúce, že nezáujem a nedôvera vo veci verejné je najmarkantnejšia práve vo veľmi turbulentnom čase, v dobe veľkých zmien a napätia, kde sa často ocitáme na križovatkách. Sme konfrontovaní s takými javmi ako populizmus, oligarchizmus, kríza multikulturalizmu, migrácia či extrémizmus. Budovanie a posilňovanie demokracie je neustály proces. Demokracia je aj o slobodnom vyjadrovaní sa a zaujímaní postojov k vážnym témam s kritickým pohľadom na ne, ktorému sa treba neustále učiť.

USA a svet

je voľným pokračovaním prednášky „Európa a svet“. Študentom chýbala téma Spojených štátov a tak pripravujeme aj zaujímavú spoluprácu s americkými školami – priamo online.

2500 rokov Perzskej kultúry v exotickom a tajuplnom Iráne

Irán je asi jedinou krajinou sveta, ktorá si udržiava svoj globálny vplyv po celé tisícročia. Narodilo sa tu množstvo orientálnych básnikov, majú najchutnejšie pistácie s citrónovou príchuťou, pestujú zvláštne staroveké športy a krajinu vedú šiítski duchovní. A dozvieme sa oveľa viac.

Ľudia Knihy – spolunažívanie kresťanov, moslimov a židov na Blízkom východe

Krajiny kadiaľ kráčal Abrahám, Mojžiš a Ježiš. Miesta, ktoré spája Genesis a rozdeľuje politika. Čo jedia, ako sa modlia, ako sa k sebe navzájom naozaj správajú?

Afrika – hurá na safari

Čo je to vlastne tá Veľká africká päťka? Ktoré sú najnebezpečnejšie zvieratá Afriky? Je nebezpečnejší komár alebo slon? Je zebra biela s čiernymi pruhmi alebo čierna s bielymi? Žije v Afrike tiger? Čo je to endemit? Koľko kráv potrebuje Masaj, keď sa chce oženiť? O zvieratách a ľuďoch Afriky vám rada porozpráva dlhoročná sprievodkyňa

Cestujeme v čase do roku 1989

Cez osobný príbeh o histórii našej krajiny a Európy v zlomovom roku 1989. Prierez historických udalostí cez spomienky, predmety krátke videá. O tom, čo viedlo k Nežnej revolúcii, ale aj o tom, čo sa dialo potom.

Austrália

Protinožci. My máme zimu, oni leto. Krásna krajina, zaujímavé tradície, zvieratá, ktoré nie sú nikde inde na svete. O požiaroch, ekológii, zvieratách a ľuďoch z osobnej skúsenosti sprievodcu.

Slovensko ako ho nepoznáme

Zvlnená zelená krajina. Majestátne hory, krásne pamiatky, divoké rieky. Folklór a tradície. Ľudia. Naša krajina a MY. Aké je Slovensko a aké by mohlo byť? Garantom tejto témy je Pavol Barabáš – autor úchvatných filmov nielen o našich veľhorách.