Projekt VEDIEŤ VIAC sa realizuje vďaka prostriedkom poskytnutým z Európskeho sociálneho fondu a z Európskeho fondu regionálneho rozvoja z operačného programu Ľudské zdroje a to v čase od februára 2021 do júla 2023. Za toto obdobie spolupracujeme s viac ako 80 školami a pracujeme takmer s 7000 študentmi po celom Slovensku na čo nám bude poskytnutý NFP v hodnote 199 920 EUR.

Projekt VEDIEŤ VIAC je súborom interaktívnych prezentácií na základných a stredných školách. Riadi sa dodatkom č.1 k Štátnemu vzdelávaciemu programu pre gymnáziá, stredné odborné školy a konzervatóriá, ktorý hovorí o zabezpečení výučby smerujúcej k efektívnej a cielenej prevencii prejavov rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, extrémizmu a ostatných foriem intolerancie.

Naša hlavná aktivita, je  zameraná na budovanie schopnosti rozumieť a vedieť viesť dialóg s predstaviteľmi iných etník, kultúr a náboženstiev, rozvíjať v sebe motiváciu pochopiť príčiny extrémizmu a xenofóbie a vôľu prekonať ich, zapájať sa do verejného života. Podaktivitou tejto aktivity sú stretnutia učiteľov a interaktívna študijná web stránka, resp. onlione nástroj, ktorým získajú možnosť prístupu k našim zdrojovým materiálom a tak môžu sami pokračovať v práci so študentmi na preberaných témach.

Projekt je zameraný na podporu hodnotového ukotvenia žiakov základných a stredných škôl V rámci hodín dejepisu, zemepisu, občianskej náuky, náboženstva, uplatňujeme vhodné metódy, ktoré na pozadí zaujímavých tém, rozvíjajú u žiakov kognitívnu, afektívnu a psychomotorickú úroveň vzdelávania. Naše prezentácie sa však hodia aj na hodiny biológie, chémie, či fyziky. Hlavným zámerom je prostredníctvom aktivizujúcich metód posilniť u žiaka poznatkovú bázu o emocionálny rozmer, rozvíjať kompetenciu komplexného prístupu pri utváraní jeho názorov a postojov. Prostredníctvom našich interaktívnych prednášok, ktoré sú vedené tak aby u študentov zapojili všetky zmysly, aktivizujeme vlastné premýšľanie študentov a motivujeme učiteľov k príprave na vyučovacie hodiny príťažlivejšou formou.

Pracujeme s metódou oral history, ktorá uplatňuje princíp learning by doing, umožňujúcu rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov. Obraz, resp. video ako hlavné médium je daný do popredia. Okrem samotného filmu sa riadime aj Bloomovou taxonómiou, kde cez ukážky krátkych dobových filmov/ fotografie vedieme žiakov k hodnoteniu cez otázky a námety. V rámci diskusie je cieľom naučiť žiakov otvorene komunikovať, klásť otázky, ale aj vedieť počúvať, či vecne argumentovať, čo je v súčasnosti zručnosť, ktorá mnohým žiakom chýba.

Využívame aj formu hry, teda inscenačné metódy, kde je žiak sám aktérom dákej situácie. Prinášame aj množstvo rekvizít, ktoré súvisia s prezentovanou témou, využívame nielen obrazové, ale aj zvukové záznamy, prípadne robíme ochutnávky, aby sme využili všetky zmysly. Naše aktivizujúce metódy využívajú už získané vedomosti a skúsenosti žiaka  a podporujú záujem o ďalšie učenie. Podporujú u žiaka intenzívne prežívanie, kritické myslenie a konanie a významne podporujú a rozvíjajú poznávacie a emocionálne procesy žiaka. Na konci prezentácií získavame od študentov spätnú väzbu písomnou formou a tak ich tiež motivujeme vyjadrovať svoj názor. Spätnú väzbu spracovávame nielen pre vlastnú potrebu, ale posielame jej závery na školy učiteľom, aby mohli so žiakmi ďalej pracovať s načatými témami.

Projekt VEDIEŤ VIAC ovplyvnila pandémia korona vírusu a viac sme sa stretávali s deťmi a učiteľmi vo virtuálnom priestore. Samozrejme, naše hodiny sú online iné, ako tie prezenčné, ale snažíme sa, aby ostali čo najviac interaktívnymi. Závisí to aj od času, ktorý nám škola, resp. učiteľ poskytne.

Žiakov motivujeme malými odmenami, ako sú napríklad DVD filmy od slovenského dokumentaristu Paľa Barabáša a škola tiež dostane malý „nástroj“ na prácu so žiakmi vo forme drevenej skladačky MAPUCLE od spolupracujúcej firmy LEBO MÄDVEĎ.

 

Srdečne, Váš tím SEEDS n.o.

_______________________________________________________________________________

Od 1. februára 2021 štartuje Nezisková organizácia Seeds nový projekt VEDIEŤ VIAC. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Zaviazali sme sa, že najbližších 30 mesiacov budeme zasievať semienka zvedavosti v mladých ľuďoch na rôzne témy po celom Slovensku.

Školy, ale aj samotní študenti si môžu vybrať tému a poslať žiadosť o zapojenie sa do projektu. Okrem toho, že sú naše prezentácie poučné, sú interaktívne a zábavné aj pre učiteľov, ktorí veríme, že počas nich načerpajú nové sily a možno aj trochu inšpirácie.

Nezastavila nás ani ďalšia vlna vírusu a keď nemôžeme za Vami prísť osobne, prídeme za Vami aspoň virtuálne. Zatiaľ. A keď to bude opäť možné, uvidíme sa v triedach. Veľmi sa na Vás tešíme. Tak neváhajte, píšte, lebo kalendár sa plní rýchlo.

Váš tím SEEDS.