Menu pre stránky
TwitterRssFacebook
Menu pre kategórie
Témy našich prednášok na školách

Témy našich prednášok na školách

Naše prednášky – prezentácie sú pripravované po dohode s vyučujúcimi, na základe konkrétnej objednávky, alebo v spolupráci s hosťom prezentácie. V súčasnosti v rámci projektu „Európa a svet“ a „Európska politická akadémia“ponúkame tieto prednášky:

 1. Európa a svet
 2. Našim hlavným cieľom je dať študentom iný pohľad na svet. Inšpirovať ich, možno až vzbudiť zvedavosť, že ako to funguje inde, na príklade jednej niekoľko rokov trvajúcej cesty tam a späť medzi Európou a svetom z pohľadu cestovateľky a politiogičky. V čom sme iní a v čom rovnakí? Ako sa líši naša kultúra, zvyky náboženstvo? Ako zapadá Slovensko do kontextu Európy a sveta? Ako súvisia krajiny Afriky, Karibiku a Tichomoria s Európou ? A čo môžeme pre tieto a iné rozvojové krajiny môžeme urobiť my, jednotlivci? Čo Európa môže urobiť pre nás a čo my pre ňu?

 3. 2RE EURÓPY
 4. S témou „Dvere Európy“, resp. s vylepšenou verziou  prezentácie Európa a svet sme sa pri príležitosti nášho predsedníctva v Rade EU prihlásili do sútaže na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí, aby sme mohli túto tému priniesť, čo najviac školám na Slovensku.

 5. Čo sa deje s našou planétou?
 6. Tam kde boli rieky a jazerá je vysušená pôda. Pôda, na ktorej sa pestovalo obilie a zelenina sa premenilo na piesočnú púšť. Požiare ničia lesy a obydlia. Ľadovce sa topia, záplavy znehodnocujú pôdu, počasie je nestále a nepredvídateľné. Na niektorých miestach našej planéty sa bojuje s hladom, inde chýba pitná voda, či útočia mraky komárov…Čo je najväčšou výzvou 21. Storočia? Človek svojou činnosťou prispieva k zvyšovaniu koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére a narušuje rovnováhu prírody prostredníctvom nadmerného a často neuváženého využívania prírodných zdrojov a znečisťovaním atmosféry. Toto má nepriaznivé dopady na verejné blaho, prosperitu a zdravie ľudí a ekosystémov.

  Prezentácia slúži na oboznámenie sa s problematikou globálnych environmentálnych trendov a zaoberá sa najväčšími výzvami, ktorým ľudstvo čelí a slúži na zvýšenie environmentálneho povedomia u detí. V súvislosti s priamymi a nepriamymi environmentálnymi dopadmi sa zameriava na extrémne javy počasia, a zraniteľnosť globálnych systémov voči zmene klímy. Narušenie ekosystémov a krajiny má za následok ubúdanie zásob potravín, vodných zdrojov a má nepriaznivý vplyv na globálne zdravie. V dôsledku nedostatku zdrojov často dochádza k prehlbovaniu chudoby a nerovnosti a vyostrovaniu konfliktov. Otázkou je: Čo s tým vieme urobiť MY?

 7. India z každého rožka troška
 8. Prednáška je nepriamym pokračovaním prednášky „Európa a svet“ a je zameraná najmä na tradície, zvyky, náboženstvá a pamiatky Indie. Dotkne sa však aj toho ako v Indii fungujú školy, ako sa ľudia po tejto veľkej krajine presúvajú, čo jedia a aké jedinečné tvory nájdete v Indických národných parkoch.

 9. Barma, alebo Myanmar?
 10. O ktorej z týchto dvoch krajín ste počuli viac? (Je to stále tá istá krajina, len ju premenovali). Myanmarsko má hlavné mesto, kde skoro nikto nežije, do niektorých častí krajiny sa bez špeciálneho povolenia nedostanete a v roku 2015 mali po dlhej dobe trochu slobnejšie voľby ako doteraz. Dôvod prečo bolo o krajine tak málo počuť, je že tam vládne vojenská chunta a na krajinu boli uvalené dlhoročné sankcie. Treba však povedať, že je nádherná, plná zlatých budhistických chrámov, rubínov a smaragdov…

 11. Juhovýchodná Ázia
 12. Exotika, farebnosť. Krásne pláže, vynikajúce jedlo, tradície a zvyky, ktoré nám sú vzdialené a pritom tak veľmi lákajú. Ako sa žije v Thajsku, ako vyzerajú sladkovodné delfíny v Mekongu, prečo sa volá vojna vo Vietname „Americká“, kto bol Pol Pot a prečo o jeho vláde natočili film slovenskí herci Milan Lasica a Milan Kňažko?

 13. Ukrajina, čo sa deje u nášho východného suseda?
 14. V čase, kedy je populizmus všade prítomný, a ľudí nebaví, to, čo sa deje okolo nich, je cieľom vzbudiť u mladých ľudí záujem o svoje okolie, o veci verejné, o svoju krajinu, ale aj našich susedov. Dianie na Ukrajine by nás nemalo nechať pokojnými, či chladnými. Prednáška s hosťami – poradcami na Ukrajine, ale aj bez nich si kladie za cieľ pokúsiť sa pozriet na to, aký má konflikt na Ukrajine možné dopady na Slovensko.

 15. Voda – vec nie úplne samozrejmá
 16. Prednáška pre akúkoľvek vekovú kategóriu(prispôsobujeme podľa potreby) o dôležitosti vody, jej význame a možnostiach ako si chrániť naše žial vyčerpateľné zdroje.

 17. Vojna a mier
 18. Táto prednáška je historickým pohľadom na svet, na chyby, ktoré by sa nemuseli opakovať a na náš individuálny postoj k tomu, čo sa deje okolo nás – môžeme my niečo zmeniť? V tejto téme sa venujeme aj veľmi aktuálnej téme utečencov, konfliktom medzi ľuďmi vo všeobecnosti a ako im predchádzať.

 19. Voľby a politika: je to ako v americkom seriáli House of Cards ?
 20. Krátka, pozoruhodná a nezaujatá prednáška s premietaním infografík a rôznych zaujímavostí (nielen) pre prvovoličov o tom, ako to celé funguje, ako použiť svoj hlas, aby neprepadol, kto sú kandidáti vo voľbách 2016, čo sa v predvolebnom čase smie a nesmie vysielať, ako prebieha predvolebná kampaň, ako čítať prieskumy verejnej mienky…a v diskusii radi zodpovieme aj mnohé ďalšie otázky. V prípade záujmu vieme prizvať aj známeho momentálen vo voľbách nekandidujúceho politika, ktorý prezradí zo zákulisia oveľa viac.

 21. Úspech a umenie, alebo ako sa stať slávnym a ostať sám sebou?,
 22. /špeciálne na požiadavku obchodnej akadémie v Prievidzi/ o tom, ako preraziť vo svete a robiť to, čo mám rád so svetovo úspešnou, mladou fotografkou Máriou Švarbovou.

 23. Sloboda a demokracia, alebo zodpovednosť je na nás
 24. je predáška určená pre druhý stupeň a starších študentov o dôležitosti vyjadrovať svoj názor v pravý čas a na pravom mieste, o politike inak ako vidíme v televíznych správach, či ako sa píše v učebniciach, o boji s propagandou. Malo by byť pre nás alarmujúce, že nezáujem a nedôvera vo veci verejné je najmarkantnejšia práve vo veľmi turbulentnom čase, v dobe veľkých zmien a napätia, kde sa často ocitáme na križovatkách. Sme konfrontovaní s takými javmi ako populizmus, oligarchizmus, kríza multikulturalizmu, migrácia či extrémizmus. Budovanie a posilňovanie demokracie je neustály proces. Demokracia je aj o slobodnom vyjadrovaní sa a zaujímaní postojov k vážnym témam s kritickým pohľadom na ne, ktorému sa treba neustále učiť .

 25. Mohlo by byť Slovensko druhým Švajčiarskom?
 26. – krásna príroda a moderný svet technológií – ozajstné „dva v jednom“. Tráva je tam vraj zelenšia ako inde na svete, kravy túlajúce sa po lúkach dodávajú mlieko do syrov, ktoré si kupujete v obchode. Vlakom sa dostanete všade a naozaj si podľa nich môžete nastaviť hodinky. Poriadok a čistota. Môže to byť tak aj u nás?

 27. USA a svet
 28. je voľným pokračovaním prednášky „Európa a svet“. Študentom chýbala téma Spojených štátov a tak pripravujeme aj zaujímavú spoluprácu s americkými školami – priamo online.

  Cestujeme v čase do roku 1989.

  Zverejnené od na sep 25, 2019 v Galéria, Main Slider, Projekt Európska Politická Akadémia, Projekty na slovenských školách, Témy našich prednášok na školách | 0 komentárov

  Cestujeme v čase do roku 1989.

  Dnes sme spustili na Základnej škole v Nemšovej túto zaujímavú tému. Mali sme dnes celkovo tri prezentácie, pre tri ročníky. Najviac sa pýtali asi ôsmaci, ale musím povedať, že aj siedmakov, či deviatakov zaujala táto už dnes historická téma, ktorú sme sa pokúsili uviesť do kontextu Európskych a svetových dejín. Hovorili sme veľa o rozdelení Európy po II. svetovej vojne, o Železnej opone, výstavbe Berlínskeho múru, o roku 1968 a s ním spojenej okupácii, ale najmä o tom, ako to tu vyzeralo pred rokom 1989 a zmenách v Československu,...

  čítajte viac

  1989: čo to pre nás znamená?, alebo 30 rokov po.

  Zverejnené od na sep 12, 2019 v Galéria, Main Slider, Projekt Európska Politická Akadémia, Projekty na slovenských školách, Témy našich prednášok na školách | 0 komentárov

  1989: čo to pre nás znamená?, alebo 30 rokov po.

  Náš  aktuálny projekt je pripravený pre generáciu, ktorá si už nevie predstaviť, aké to je žiť v neslobode, lebo je podobná vzduchu. Keď ju máme, veľmi nad ňou nepremýšľame. Keďže sa deti učia o tejto časti našej histórie málo, chceme im ju podať novou, pútavou a interaktívnou formou. Našim cieľom je upriamiť pozornosť na slobodu a zodpovednosť, ktorá s tou slobodou prichádza. Veríme, že len aktívna účasť verejnosti teda aj mladých ľudí, má šancu riešiť spoločenské problémy, tak ako to bolo v roku 1989, tak aj dnes. Vďaka Nadácii...

  čítajte viac