Témy prednášok SEEDS n.o. v rámci projektu VEDIEŤ VIAC

Všetky naše prezentácie sú pripravované najmä pre II. stupeň ZŠ a stredné školy, vždy prispôsobené vekovej kategórii. Na požiadanie vieme upraviť väčšinu tém aj pre I. stupeň, a mnohé naše prezentácie vieme urobiť aj v anglickom jazyku.

Súčasťou našich hodín sú po dohode s vyučujúcimi hry, kvízy a aktivity, ktoré robia hodinu nielen zábavnejšou, ale aj pútavejšou a deti sa ľahšie učia. Zapájame a využívame všetky zmysly a naše témy idú naprieč predmetmi, budujeme na tom, čo deti už vedia s cieľom naučiť sa a „vedieť viac“.

VEDIEŤ VIAC…

…O KRAJINÁCH

5 mýtov o Afrike

Čo je to vlastne tá Veľká africká päťka? Ktoré sú najnebezpečnejšie zvieratá Afriky? Je nebezpečnejší komár alebo slon? Je zebra biela s čiernymi pruhmi alebo čierna s bielymi? Žije v Afrike tiger? Čo je to endemit? Koľko kráv potrebuje Masaj, keď sa chce oženiť? O zvieratách a ľuďoch Afriky vám rada porozpráva dlhoročná sprievodkyňa.

Austrália

Protinožci. My máme zimu, oni leto. Krásna krajina, zaujímavé tradície, zvieratá, ktoré nie sú nikde inde na svete. O požiaroch, ekológii, zvieratách a ľuďoch z osobnej skúsenosti sprievodcu. (Túto tému vám vieme predstaviť aj v anglickom jazyku. – AJ)

Maroko: Afrika, či Európa?

Maroko: exotická Afrika, či typická Južná Európa? Prechádzka po krajine, ktorá ešte pred 100 rokmi patrila Francúzsku a teraz žije vlastným mixom kultúr, náboženstiev, kmeňov a prírodných divov. Možno sa naučíme niečo o spolunažívaní, možno vystúpime na najvyšší vrchol Atlasu, ale určite bližšie pochopíme historické súvislosti, ktoré Maroko navždy spájajú s Európou.

USA krížom krážom

je voľným pokračovaním prednášky „Európa a svet“. Študentom chýbala téma Spojených štátov a tak sme pripravili ten pravý mix histórie, geografie a osobných skúseností. (Túto tému vám vieme predstaviť aj v anglickom jazyku. – AJ)

2500 rokov Perzskej kultúry v exotickom a tajuplnom Iráne

Irán je asi jedinou krajinou sveta, ktorá si udržiava svoj globálny vplyv po celé tisícročia. Narodilo sa tu množstvo orientálnych básnikov, majú najchutnejšie pistácie s citrónovou príchuťou, pestujú zvláštne staroveké športy a krajinu vedú šiítski duchovní. A dozvieme sa oveľa viac.

India z každého rožka troška

Prednáška je nepriamym pokračovaním prednášky „Európa a svet“ a je zameraná najmä na tradície, zvyky, náboženstvá a pamiatky Indie. Dotkne sa však aj toho ako v Indii fungujú školy, ako sa ľudia po tejto veľkej krajine presúvajú, čo jedia a aké jedinečné tvory nájdete v indických národných parkoch.

Barma alebo Myanmar?

O ktorej z týchto dvoch krajín ste počuli viac? Je to stále tá istá krajina, len ju premenovali. Myanmarsko má hlavné mesto, kde skoro nikto nežije, do niektorých častí krajiny sa bez špeciálneho povolenia nedostanete a v roku 2015 mali po dlhej dobe trochu slobodnejšie voľby ako doteraz. Dôvod prečo bolo o krajine tak málo počuť, je že tam vládne vojenská chunta a na krajinu boli uvalené dlhoročné sankcie. Treba však povedať, že je nádherná, plná zlatých budhistických chrámov, rubínov, smaragdov a ešte čosi navyše.

Juhovýchodná Ázia

Exotika, farebnosť. Krásne pláže, vynikajúce jedlo, tradície a zvyky, ktoré nám sú vzdialené a pritom tak veľmi lákajú. Ako sa žije v Thajsku, ako vyzerajú sladkovodné delfíny v Mekongu, prečo sa volá vojna vo Vietname „Americká“, kto bol Pol Pot a prečo o jeho vláde natočili film slovenskí herci Milan Lasica a Milan Kňažko?

Škótsko –  kilt nie je  sukňa alebo Škótsko – kockovaná exotika 

Za exotikou netreba chodiť vždy až na druhý koniec sveta. Krajina, v ktorej muži nosia odev podobný sukni, je posiata tajomnými kameňmi Piktov, v ktorej pri korunovácii panovníka používajú Kameň osudu a v chalúpkach na samotách sa stále kúri rašelinou. Budete prekvapení, koľko vynálezov – okrem škótskej whisky – priniesli Škóti svetu. Ako to je vlastne s tým nosením kiltov? A sú Škóti naozaj takí lakomí, ako sa o nich vtipkuje? A ako je to vlastne s Lochnesskou príšerou? Stačí, ak sa s cestovateľkou a sprievodkyňou Mirkou Badinskou vydáte do Škótska a započúvate sa do jeho príbehov.

Nový Zéland – krajina hobitov

Za siedmimi dolami, za siedmimi horami, za siedmimi moriami….na opačnom konci sveta trčí z oceánu malá krajinka. Počtom obyvateľov podobná Slovensku. Podobná a predsa úplne odlišná. Hornaté ostrovy, zvláštne vtáctvo, potetovaní domorodci. Krajina hobitov, ale aj vtáka kiwiho. Krajina, kde vznikol bungee jumping. Krajina, kde nežijú žiadne jedovaté zvieratá. Krajina na druhom konci sveta. Poďme sa tam pozrieť! Okružnou cestou po ostrovoch Nového Zélandu vás bude sprevádzať cestovateľka Mirka Badinská.

… O SPOLOČNOSTI

Cestujeme v čase do roku 1989

Cez osobný príbeh o histórii našej krajiny a Európy v zlomovom roku 1989. Prierez historických udalostí cez spomienky, predmety krátke videá. O tom, čo viedlo k Nežnej revolúcii, ale aj o tom, čo sa dialo potom.

Vojna a mier

Táto prednáška je historickým pohľadom na svet, na chyby, ktoré by sa nemuseli opakovať a na náš individuálny postoj k tomu, čo sa deje okolo nás – môžeme my niečo zmeniť? V tejto téme sa venujeme aj veľmi aktuálnej téme utečencov, konfliktom medzi ľuďmi vo všeobecnosti a ako im predchádzať.

Sloboda a demokracia, alebo zodpovednosť je na nás

Predáška určená pre druhý stupeň a stredné školy. Je o dôležitosti vyjadrovať svoj názor v pravý čas a na pravom mieste, o politike inak ako vidíme v televíznych správach, či ako sa píše v učebniciach, o boji s propagandou. Malo by byť pre nás alarmujúce, že nezáujem a nedôvera vo veci verejné je najmarkantnejšia práve vo veľmi turbulentnom čase, v dobe veľkých zmien a napätia, kde sa často ocitáme na križovatkách. Sme konfrontovaní s takými javmi ako populizmus, oligarchizmus, kríza multikulturalizmu, migrácia či extrémizmus. Budovanie a posilňovanie demokracie je neustály proces. Demokracia je aj o slobodnom vyjadrovaní sa a zaujímaní postojov k vážnym témam s kritickým pohľadom na ne, ktorému sa treba neustále učiť.

Ľudia Knihy – spolunažívanie kresťanov, moslimov a židov na Blízkom východe

Krajiny kadiaľ kráčal Abrahám, Mojžiš a Ježiš. Miesta, ktoré spája Genesis a rozdeľuje politika. Čo jedia, ako sa modlia, ako sa k sebe navzájom naozaj správajú?

Slovensko ako ho nepoznáme

Zvlnená zelená krajina. Majestátne hory, krásne pamiatky, divoké rieky. Folklór a tradície. Ľudia. Naša krajina a MY. Aké je Slovensko a aké by mohlo byť? Garantom tejto témy je Pavol Barabáš – autor úchvatných filmov a fotiek nielen o našich veľhorách.

Európa a svet, alebo Za všetko môže migrácia

Naším hlavným cieľom je dať študentom iný pohľad na svet. Inšpirovať ich, vzbudiť zvedavosť o tom, ako to funguje inde, na príklade jednej niekoľko rokov trvajúcej cesty tam a späť medzi Európou a svetom z pohľadu cestovateľky a politologičky. V čom sme iní a v čom rovnakí? Ako sa líši naša kultúra, zvyky, náboženstvo? Ako zapadá Slovensko do kontextu Európy a sveta? Ako súvisia krajiny Afriky, Karibiku a Tichomoria s Európou? A čo môžeme pre tieto a iné rozvojové krajiny môžeme urobiť my, jednotlivci? Čo Európa môže urobiť pre nás a čo my pre ňu?

Ukrajina – čo sa deje u nášho východného suseda?

V čase, kedy je populizmus všadeprítomný a ľudí nebaví, to, čo sa deje okolo nich, je cieľom vzbudiť u mladých ľudí záujem o svoje okolie, o veci verejné, o svoju krajinu, ale aj o našich susedov. Dianie na Ukrajine by nás nemalo nechať pokojnými, či chladnými. Prednáška s hosťami – bývalými poradcami na Ukrajine, ale aj bez nich, si kladie za cieľ pokúsiť sa pozrieť na to, aký má konflikt na Ukrajine možné dopady na Slovensko.

Iný kraj, iný mrav alebo Agent 00

Cesta okolo sveta po tých najmenších miestnostiach, aké existujú. Záchody nie sú veľmi populárnou témou, ale zo svojej skúsenosti sprievodcu poznávacích zájazdov môžem povedať, že otázka „Kde sú, prosím, toalety?“ sa opakovala najčastejšie. Viete, čo sa buduje ako prvé pri pomoci pri prírodných katastrofách alebo v utečeneckých táboroch? Áno, správne, záchody. Majú svoj medzinárodný deň v kalendári, ale viete koľko ľudí na svete nemá vo svojom domove záchod?

… O PRÍRODE A JEJ OCHRANE

Prežijeme v mestách toto storočie?

Ako zachrániť život v mestách? Čo je to permakultúra a ako sa dá aj v strede priemyselného mesta vytvoriť živá zelená oáza? Na príklade slovenského projektu BUDA, inšpirácia pre nás všetkých.

Čo sa deje s našou planétou?

Tam, kde boli rieky a jazerá je vysušená pôda. Pôda, na ktorej sa pestovalo obilie
a zelenina sa premenilo na piesočnú púšť. Požiare ničia lesy a obydlia. Ľadovce sa topia, záplavy znehodnocujú pôdu, počasie je nestále a nepredvídateľné. Niekde sa bojuje s hladom, inde chýba pitná voda, či útočia mraky komárov a kobyliek. Človek svojou činnosťou prispieva k zvyšovaniu koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére a narušuje rovnováhu prírody. Prezentácia slúži na oboznámenie sa s problematikou globálnych environmentálnych trendov a zaoberá sa najväčšími výzvami, ktorým ľudstvo čelí a slúži na zvýšenie environmentálneho povedomia u detí. Zameriava sa na extrémne javy počasia. Následky majú nepriaznivý vplyv na globálne zdravie. Prehlbuje sa chudoba a nerovnosti, čo vedie k vyostrovaniu konfliktov. Otázkou je: Čo s tým vieme urobiť MY?

Voda – vec nie úplne samozrejmá

Prednáška pre akúkoľvek vekovú kategóriu (prispôsobujeme podľa cieľovej skupiny) o dôležitosti vody, jej význame a možnostiach ako si chrániť naše, žiaľ vyčerpateľné zdroje.

Národné parky Západnej Kanady

Kanada ako idylické miesto na život ponúka divokú krásu štítov, ľadovcov, tyrkysových jazier a krištáľovo čistých riek. Ako sa však vysporiadava s klimatickými zmenami? Nedotknutá príroda stojí proti ľudským zásahom, my si však krásy parkov pozrieme bezzásahovo 🙂

Podporujú nás: